Spierkrachtmeting schouder (Cybex)
Doel van een de isokinetische test is het verkrijgen van inzicht in het krachtsverschil van de spieren rondom eenzelfde gewricht van de linker of rechte ledemaat en hoe het gewricht onder invloed van krachten reageert. De testgegevens worden middels de dynamometer in de computer opgeslagen en geven aan de hand van een grafiek en berekeningen een betrouwbaar en reproduceerbaar beeld van de kracht van de spieren en het gewricht.
U wordt geadviseerd goed uitgerust te zijn, een normale maaltijd te nuttigen en sportieve kleding te dragen. U krijgt instructies en een warming-up op de fiets of op de roei-ergometer. Het is van belang voor de betrouwbaarheid van de test dat u zich realiseert dat er een maximale aanspanning van uw spieren bij de test is vereist. De test begint met uw goede ledemaat, waarna de geblesseerde ledemaat volgt. Het gaat om een intensieve test.
De test duurt tien tot 15 minuten. U neemt plaats op een stoel waarna u stevig wordt gefixeerd met klittenbanden. De spieren en het bijbehorende gewricht die getest worden, kunnen echter vrijelijk bewegen. Deze fixatie dient bijbewegingen te voorkomen en aldus de test zo nauwkeurig mogelijk te maken. Vervolgens verzoekt de fysiotherapeut u om, eerst bij wijze van als warming-up, voorzichtig, daarna krachtig en tenslotte met maximale kracht één beweging uit te voeren.
De test valt in twee delen uiteen van vijf maximale bewegingen, waarbij de bewegingssnelheden door het apparaat worden aangegeven. De patiënt beweegt het apparaat en ondervindt meer weerstand bij snellere beweging. Belangrijk is dat de beweging geheel wordt gemaakt. Let op dat u beide richtingen op met maximale kracht beweegt, bij zowel de buiging als de strekking!
U mag dezelfde dag niet meer aan ‘explosieve’ sportbeoefening doen.
Belangrijk:
• U meldt onmiddellijk eventuele pijn.
• U beseft dat de test deel uitmaakt van het gehele behandelbeleid van arts en/of fysiotherapeut.
